BIESZCZADY

 

ČR, 2012   dokument, 52min

 

OBSAH:

Dokument vypráví příběh z 60. let minulého století. V roce 1962 se v prostředí těšínského Spolku rozhodných křesťanů objevilo proroctví, které mluvilo o hrozícím nebezpečí a o nutnosti opustit rodnou zemi a přestěhovat se pod Božím vedením do Polska. V roce 1968 vláda emigraci povolila. Tehdy odešlo celkem asi 500 osob. Se svými potomky tam žijí dodnes.
Dokument je postaven na příkladu jedné rodiny, která byla odchodem rozdělená; část rodiny odešla, část zůstala. Příběh vypráví Josef Sliž, dnes kazatel Církve bratrské v Českém Těšíně. Jeho babička uvěřila proroctví, na základě kterého se v roce 1974 spolu s dalšími odstěhovala ve svých 63 letech do pustiny v polských horách.

 

 

 

 

Komentáře k filmu:

Admin - osobní hodnocení

Dokument na motivy vzpomínek... Vzpomínky dalších pamětníků ale říkají, že je tam dost nepřesností a absence důležitých faktů. Např že "autor" proroctví do Bieszczad sám nikdy neodjel... Ze vzpomínek jiných pamětníků - neodjel proto, že jeho proroctví mělo úplně jiný význam a ti, kteří odjeli, si ho vyložili "chybně".